Program


Program konwentu



Blok horroru/ogólny

Piątek – 16 marzec

godz. 18.00
Pokaz tańca indyjskiego Jolanta „Yavii” Leszczak, Kinga „Iwakito” Kuźniar, Anna „Anciat” Hałoń i Sylwia „skalamitka” Ryznar

godz. 19.00
Psychopaci są wśród nas – i mają się świetnie – Dawid Kain i Kazimierz Kyrcz Jr
Opis: Opowieści o wyczynach prawdziwych psychopatów, a także ich wizerunku w literaturze
i filmie.

godz. 20.00
Chory, chorszy, trup – czyli motyw choroby w literaturze grozy – Dawid Kain i Kazimierz Kyrcz Jr
Opis: Śmierć i choroby towarzyszą nam od zawsze. O ile ta pierwsza jest mocno eksploatowana przez pisarzy, choroby traktowane są po macoszemu. Próba diagnozy takiego stanu rzeczy, połączona z konkursem. Przewidziano atrakcyjne nagrody, bynajmniej nie fundowane przez NFZ.

godz. 21.00
Przeleciałem córkę Szatana – bizarro fiction vs horror eksperymentalny – Dawid Kain i Kazimierz Kyrcz Jr
Opis: Opowieść o nowych nurtach literackiego horroru, poparta przykładami z rodzimego podwórka („Bizarro dla początkujących” i „Niedobre literki”). Prezentacje, pokazy sztucznych ogni, ekwilibrystyka, wygibasy nie tylko językowe.

godz. 22.00
Uniwersum Warcrafta Piotr „Ludek” Józefiak
opis: Warcraft to nie tylko najpopularniejsze MMO na świecie. To również największe oficjalnie udokumentowane uniwersum stworzone na potrzeby gry komputerowej. Chcesz poznać jego wielowiekową historię? Zapraszam na panel. PS tylko lore żadnych dysput o swoich itemach.


Sobota – 17 marca

godz. 10.00
Mroczny konkurs rysunkowy Ewa  „Emiko” Onisk
Opis: Tradycyjny konkurs rysunkowy, polegający na zaprojektowaniu własnej, mrocznej postaci (związanej z konwencją). 

godz. 12.00
Strachy na lachy – czyli nie ma się czego bać – Dawid Kain i Kazimierz Kyrcz Jr
Opis: Słów kilka o naturze strachu, który niekoniecznie ma wielkie oczy, o lękach i fobiach, a także o ich determinującym wpływie na nasze życie.

Godz. 13.00
„Dusza Gwiezdnych Wojen” czyli świat muzyki – Rzeszowska Akademia Mocy

Opis: Skoro mówi się, że Gwiezdne Wojny to magia, to czy muzyka nie jest ich duszą? Czy można sobie wyobrazić ten wspaniały świat bez utworów autorstwa Johna Williamsa? Chyba nie, więc poświęćmy kilka chwil aby przyjrzeć się bliżej niesamowitemu kompozytorowi oraz jego muzyce, która wywarła tak wielki wpływ na gwiezdną sagę. Spróbujemy opowiedzieć wam historię jej tworzenia i przybliżymy jak kontynuowane jest dzieło Williamsa w całym uniwersum Star Wars.


Godz. 14.00
Warsztaty i nauka gry w planszówki – Kolejka i 303
Opis: Nauka gry w planszówki wydane przez IPN, czyli słynną już Kolejkę oraz 303.

Godz. 16.00
Spotkanie z Jarosławiem Boberkiem

Godz. 17.00
Jarosław Boberek – Autografy

Godz. 18.00
Spotkanie z Pawłem Araszkiewiczem i Pawłem Galią
Opis: Kilka słów o polskim dubbingu w grach i filmach animowanych.

Godz. 19.00
Pogadanka o wiedźminie – Klaudia „Arti” Zygmunt

Godz. 20.00
Społeczeństwo japońskie – Praca i Edukacja – Marcin „Mev” Chludziński
Opis:  Drugi część  panelu „Japończyk w społeczeństwie”. W trakcie tej prelekcji połączonej z panelem dyskusyjnym zagłębimy się w japońskiej codzienności – trafimy do szkół oraz firm. Postaram się przybliżyć Wam znaczenie, jakie ma dla Japończyków szkoła, cały proces edukacji, kolejne egzaminy czy w końcu legendarne już kółka zainteresowań i kluby. Dlaczego są one tak ważne? I czy mają rzeczywisty wpływ na zatrudnienie? Czym różni się polska szkoła od japońskiej, czego tej japońskiej brakuje, jakie są największe problemy japońskiej edukacji, a jakie jej najmocniejsze strony? Czemu najwyższy odsetek samobójców to nastolatkowie i pracownicy biurowi? Czy pojedynczy egzamin na studiach może zadecydować o zdobyciu pracy lub zwolnieniu? W końcu czy wszyscy Japończycy pracują w Suzuki, Hondzie i Sony? A co z językiem? Czy i tutaj potrafi on nieźle namieszać? Po odpowiedzi zapraszam na atrakcję.

Godz. 22.00
Pokaz teledysków koreańskich czyli k-pop – Róża „megirosa” Szylar


Niedziela – 18 marzec

Godz. 10.00
Co ja pacze? Czyli fenomen kota w intrenecie - Ewelina „Edzia” Kwoka
Opis: Nyan Nyan Nyan! Kot jaki jest każdy widzi, ale dlaczego akurat w intrenecie? Co sprawiło, że to one nim rządzą? Dlaczego kot a nie merynos australijski? Czy ktoś dał wreszcie kotu cheezburgera? Na te i inne pytania możesz znaleźć odpowiedź na tej prelekcji.

Godz. 11.00
Prelekcja Piotra Olszówki

Godz. 12.00
35 lat Star Wars – Rzeszowska Akademia Mocy

Opis: „Gwiezdne Wojny” są z nami od 1977 roku. Przez te lata na stałe wpisały się we współczesną kulturę. W ciągu półtorej godziny prześledzimy ich bogatą historię oraz zobaczymy jaki wpływ wywarły na otaczający je świat.



Blok komiksowy

Piątek – 16 marca

Godz. 18.00
CyberBunk w komiksie – Grzegorz Wilk
Opis: Kilka słów o historii i estetyce cyberpunkej w komiksie.

Godz. 19.00
Historia a Fantastyka – Wojciech Birek

Godz. 20.00
Prelekcja Jakuba Dębskiego

Godz. 21.00
Stan komiksów w Polsce –Jan Mazur i Robert Sienicki

Godz. 23.00
Corto Malesse – projekcja filmu

Sobota – 17 marca

Godz. 11.00
Prelekcja Karoliny „Kariolka” Burdy

Godz. 12.00
Prezentacja książki – „PRL w Kmiksie, Komiks w PRLu” – IPN

Godz. 13.00
Archeologia śmierci – co nasi przodkowie robili swoim zmarłym – Andrzej Pilipiuk

Godz. 14.00
Wiedzówka o  wiedźminie – konkurs – Klaudia „Arti” Zygmunt
Opis: Wiedzówka na temat sagi o wiedźminie Andrzeja Sapkowskiego. Na pewno miłe spędzenie czasu, dla osób zakochanych w historii Geralta z Rivii.

Godz. 15.00
Warsztaty komiksowe: Różne podejście do postaci – Agata Wawryniuk
Opis: panel na którym zostaną omówione cztery style rysunku: cartoon, kubizm,  ekspresjonizm i stickman.

Godz. 17:30
"Muzeum Komiksu w Polsce"...czy i kiedy powstanie?" – Wojciech Jama

Opis: Historie obrazkowe, komiks w czasach PRL-u miały zawsze "pod górkę" podobnie jak ich twórcy. Stąd wynika nasze zapóźnienie cywilizacyjne w tej dziedzinie sztuki, liczące kilkadziesiąt lat. Warto by zaprezentować tą niezmiernie ciekawą opowieść o polskim (i nie tylko) komiksie w prawdziwym Muzeum, a równocześnie podjąć starania o ocalenie dorobku naszych twórców. Być może są to ostatnie chwile, gdyż wielu z nich już... odeszło.


Godzina 18:30
Satnisław Szukalski - geniusz, warchoł i heretyk – Andrzej Pilipiuk

Polski rzeźbiarz jak na ironię losu znacznie bardzej znany w USA niż w ojczyźnie. W swoich poszukiwaniach artystycznych zawędrował tak daleko że został równo znienawidzony przez sanację, faszystów, nazistów i komunistów.


Godzina 19:30
Wojciech Bierek – o tłumaczeniu komiksów

Godz. 21:00
O polskim super bohaterze – Spotkanie z Rafałem Szłapą


Niedziela – 18 marca

Godz. 10.00
Herosi na emeryturze - Jakub Ćwiek
Opis: Na każdego przychodzi kiedyś czas, a bohaterowie komiksów i tak trzymają się dłużej niż powinni. Czy śmierć największych herosów to tylko chwyt reklamowy, czy może kiedyś rzeczywiście odejdą? Jak Batman czy Wolverine radzą sobie ze starością? Na te i wiele innych pytań odpowiemy sobie na tej prelekcji.

Godz. 11. 00
Tak to się kiedyś robiło, czyli tłumaczenie komiksów na żywo – Wojciech Birek
Opis: Tłumaczenie komiksu, który bieżąco będzie wyświetlany w slajdach.


Blok mangowy

Piętek – 16 marzec

Godz. 19.00
Pogadanka o Bleachu – Małgorzata „Mixik” Mik
Jesteś fanem Wybielacza? Pragniesz podzielić się swoimi teoriami na temat dalszego ciągu przygód Ichigo i spółki? A może wylać swoje żale, "co to się z tej mangi zrobiło"? Porozmawiamy na każdy zaproponowany temat - zapraszam!

Godz. 20.00
Mega konkurs Bleachowo-Narutowo-One Piece'owy – Michał „Kais” Marut
Opis: Wydaje ci się ze wiesz wszystko o trzech najpopularniejszych magowych tasiemcach ostatnich czasów? Jeśli tak, to zbierz drużyne i przyjdź na konkurs!

Godz. 22.00
Rozpoznawanie serii w AMV'łkach – Aleksandra „Gacu”  Gacek oraz Angelika „Endżii” Kula

Potrzebujesz jedynie wprawnego oka, dobrej pamięci i szybkiej ręki do zapisywania serii. Cała zabawa polega na oglądaniu przeróżnych AMV dostępnych na youtube i wyłapaniu jak największej ilości serii wykorzystanych w nich.




Sobota – 17 marca

Godz. 10.00
Whoz dat Pokemon? –  konkurs – Ewa „Emiko” Onisk
Opis: Sądzisz, że znasz już wszystkie rodzaje pokemonów? I że dałbyś radę odróżnić elecroda od voltroba nawet w ciemnościach... czy raczej... w krzywym zwierciadle? Wypróbuj swoje umiejętności odgadując stworki po zrytych obrazkach! 

Godz. 12.00
Gry-Otome żeńska strona grania – Milena „Luchianka” Chaciak 

Opis: Znudziły Ci się gry, w  których wcielasz się w  chłopaka otoczonego wianuszkiem kobiet? Nie znosisz eroge? Chcesz poznać gatunek visual novel i  dating-simy z  innej strony. Serdecznie zapraszam na ten panel.


Godz. 13.00
Nauka gry w Pokemon Trading Card Game – Hubert „Morogh” Stasiuk i  Maciej „Librarian” Próchnicki
Opis: Pokemony to nie tylko popularna seria gier oraz manga i anime, ale także świetna, choć nieco zapomniana, gra karciana. Zapraszamy zarówno chcących nauczyć się grać, jak i starych weteranów PTCG.

Godz. 14.00
Turniej Pokemon Trading Card Game – Hubert „Morogh” Stasiuk i  Maciej „Librarian” Próchnicki
Opis: Nawet jeśli nie posiadasz własnej talii, to będzie można grać na kilku zapewnionych przez organizatorów. Zapraszamy!

Godz. 17.00
Manga a sztuka – Katarzyna "Irienna" Żarnowska

Opis: Czy manga jest sztuką? Zapewne wielu spośród miłośników japońskiej popkultury zastanawiało się nad tym pytaniem. Japońskie komiksy i animacje lokują się raczej w sferze popkultury, kultury masowej, czy jednak wkraczają także na nobliwe tereny sztuki wysokiej? Gdzie przebiega granica między tymi dwiema sferami, i czy w ogóle istnieje? I gdzie wobec tego lokuje się nasze hobby? Aby na to odpowiedzieć musimy powiedzieć parę słów o samych początkach mangi, jej rozwoju od drzeworytów epoki Edo do współczesności, oraz pokazać jak szeroki odzew manga miała i wciąż ma na światek sztuki, oraz jak sama z niego czerpie. Kto bardzo lubi secesję, a kto umieścił wielkookie biuściaste panienki w najważniejszych muzeach świata? Kto niemal kopiował Hiroshige, a kto z kolei Alfonsa Muchę? Jeśli jesteście ciekawi, co z całą tą japońszczyzną mają wspólnego tacy twórcy jak Van Gogh, Monet, Klimt, Wyspiański i wielu innych, zapraszam na panel.



Godz. 19.00
Ambitne anime – Karina „Ryfka” Malinowska

Godz. 20.00
Pogadanka o Katekyoushi Hitman Reborn! – Małgorzata „Mixik”  Mik
Opis: Młody boss Vongoli nie ma łatwo... A jak to jest z fanami? Czy to manga, czy anime, podyskutujemy o przyszłości tego tytułu, omówimy ciekawostki, a może... Masz inny pomysł? Wpadnij i podziel się z innymi swoimi wrażeniami na panelu!


Godz. 21.00
Witaj kotku! Czyli różowa godzina z Hello Kitty i jej przyjaciółmi z Sanrio – Paulina „Yomi” Kuczma
Opis: Cukier, słodkości  i różne śliczności… STOP! To nie o tym miało być. Ale jeśli wchodząc do sklepu i widząc papier toaletowy Hello Kitty piszczysz jak na widok Justina Biebera, to zapraszam na mój panel! Dowiesz się na nim co nieco o historii sławnego kotka, Sanrio oraz podzielimy się zawartością naszych „Kitty kolekcji”. Zapraszam!  =^.^=

Niedziela – 18 marca

Godz. 10.00
Anime a Rzeczywistość – Bartosz „Messer” Arendarski
Opis: Ile prawdy jest w tryskaniu krwią z nosa, pływaniu w kosmosie czy wszechmogącym samorządzie? Przyjdź i przekonaj się na własne oczy.

Godz. 11.00
Fansuby i inne łumaczenia – Bartosz „Messer” Arendarski
Opis: ...czyli jak bardzo można skopać tłumaczenie i dlaczego fansuby to idealna robota dla analfabety.

Godz. 12.00
Jaką postacią z anime jestem? – Barbara „Bksik” Michnia
Opis: Konwent za szybko się skończył? Porobiłbyś jeszcze coś fajnego, ale nie wiesz co? Z drugiej jednak strony nie masz siły ruszyć nawet prawą powieką? Ta atrakcja jest idealna dla Ciebie! Żywa i zabawna, ale równocześnie nie wymagająca zbędnego ruchu. Przyjdź, usiądź i pozwól sobie nalepić kartkę na czoło. Brzmi zabawnie, czyż nie?^^


Blok amerykański


Piątek – 16 marca

Godz. 18.00
The Troubles - terrorystów wojna o wolność – Maciej "Góra" Góra
Opis: Zwierzęce akty terroryzmu są na porządku dziennym w nowoczesnej Europie. Konflikt w Irlandii Północnej zabrał już tysiące ofiar - głównie cywilów. Przyjrzymy się początkom tej walki, jej eskalacji i możliwym zakończeniu.

Godz. 19.00
O największych dyktatorach inaczej – Karol „edek” Tomaszewski
Opis: Słowo "Dyktator" szczególnie niedawno, coraz częściej pojawiało się w mediach. Czy ten tytuł był nadawany sprawiedliwie? Prelekcja o tym, kto i dlaczego otrzymał miano Dyktatora. Nie bez echa przejdą również tematy takie jak - wewnętrzne sposoby rządzenia oraz życie przeciętnego obywatela w kraju objętym dyktaturą.


Godz. 20.00
Anonymous - internetowa superświadomość – Jakub „Arathi” Nowosad
Opis: Visa, rządy Australii, Iranu, USA, UK, Szwecji, FBI, Twitter, Facebook i meksykański kartel narkotykowy Los Zetas. Wszyscy byli atakowani. Atakujący nie mają przywódcy, struktur, ogromnego zaplecza. Kim są ? Jak powstali ? Dokąd zmierzają ? Jak być jednym z nich ? Odpowiedzi szukajcie na tej prelekcji.

We are Anonymous. We are Legion. We do not forgive. We do not forget. Expect us.



Godz. 21.00
Wiedzówka z sagi "Pieśń Lodu i Ognia" i serialu "Gra o Tron" – Aleksandra „Gacu” Gacek
Opis: Wiedzówka z książek i serialu, ale głównie z książek. Dla tych, którzy nie czytali, a oglądali, ostrzegam - będą spoilery dalszych części. Zakres pytań obejmuje wszystko wydane w języku polskim.



Sobota – 17 marca

Godz. 10.00
Fakty i Mity na temat Ameryki – Mateusz "Lesthad" Drabik
Opis: Fascynuje Cię kraj fast+foodow i spełnionych snów? Chcesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania? A  może masz ochotę posłuchać, czy amerykanie naprawdę są tak głupi jak się ich przedstawia? Zapraszam.

Godz. 12.00 
Ciekawostki z Ameryki: prawda czy fałsz? Prelekcja z konkursem – Michał "Góra1" Góra
Opis: Ameryka to kraj absurdów. Przebrniemy przez morze idiotyzmów prosto z USA, zgadując, czy są  prawdziwe, czy nie. Prelekcja grozi wybuchem mózgu.

Godz. 14.00
Nie tylko Japończycy potrafią robić roboty – DARPA – Monika "Homik" Florek
Opis: Co łączy autonomiczny samochód, egzoszkielet, protezy, mechanicznego, czworo-nożnego tragarza i  samoloty szpiegowskie? Sponsor: Defense Advanced Research Projects Agency. Pod ich skrzydłami  powstają na prawdę niesamowite maszyny. Poznajcie część z nich.

Godz. 15.00
Film dokumentalny

Godz. 17.00
Valve, spełniony sen amerykańskiego grubasa – Michał "Góra1" Góra
Opis: Gabe Newell. Gruby człowieczek, któremu spełnił się amerykański sen. Posłuchaj opowieści o nim i o  jego firmie, Valve, która jest w znacznym stopniu odpowiedzialna za to, co dziś nazywamy  gameingiem.

Godz. 19.00
A House Divided" czyli o Wojnie Secesyjnej inaczej – Michał "Shawass" Szałański
Opis: Największy konflikt na terenie Ameryki Północnej, który do dzisiaj dzieli społeczeństwo  Amerykańskie, przez nas Europejczyków widziany jako wojna dobra ze złem, a jej uczestnicy jako  bohaterowie w białych lub czarnych kapeluszach. Jednak historia uczy nas, że rzadko kiedy coś jest  tylko czarne lub białe. A między innymi o kolorach będzie ta prelekcja.

Godz. 21.00
Prelekcja 18+
Amerykańskie Imprezy – Mateusz "Lesthad" Drabik
Opis: Zastanawiacie się, czy wszystko to, co pokazują w filmach typu "American Pie" to prawda? Czy  imprezy, gagi, szkolne opowieści i wszystkie ciekawostki maja odzwierciedlenie w życiu? Tak, mają!


Niedziela – 18 marca

Godz. 10.00
Kto wrobił Richarda Williamsa? – Jędrzej "Yen" Chojniacki
Opis: Historia popkultury zna wiele przypadków, kiedy Brytyjczyk zostaje wybitnym spadkobiercą lub  pionierem elementów amerykańskiej kultury. Jednym z nich jest Richard Williams, człowiek mało znany  (głównie za film "Kto wrobił królika Rogera?") ale z talentem wybitnym, który całe życie poświęcił  uczeniu się animacji od najlepszych i jednemu dziełu ("Thief and the Cobbler"), które nigdy nie  zawitało na ekrany kin. Oto ostatni romantyk animacji, gigant rzemiosła i najbardziej znany twórca  świata reklamy.

Godz. 12.00
Memetyka – Jakub „Arathi” Nowosad
Opis: Memy - popularne w Sieci słowo to nie wymysł bandy niewyżytych dzieciaków z 4chana. To element nauki, która może pomóc wyjaśnić wiele zdarzeń. Dlaczego teorie spiskowe są tak popularne ? Czemu religijni ludzie są agresywni wobec niewierzących ? Dlaczego utwór Last Christmas tak ciężko wyrzucić z głowy ? Odpowiem na te pytania prezentując nową naukę łączącą wszystkie nauki społeczne z neurologią.


Blok japoński


Piątek – 16 marca

Godz. 18.00
Zbroja japońska – Łukasz "Jezus" Stecko
Opis: Jak wyglądały najstarsze zbroje Japończyków? Jak się zmieniały i dlaczego? Skąd ten specyficzny wygląd? Czym różniły się od zbroi europejskich? Jakie modele nosili najsłynniejsi dowódcy? Czy ninja używali zbroi? Jak zrobić zbroje japońską i ile to kosztuje? Czy jest wygodna? Na te i inne pytania odpowiemy na tej prelekcji. PS. Jezus będzie gadał długo i nudno.

Godz. 20.00
I Spotkanie z Yoshinao Shinohara – o manga i anime w Japonii
Opis: Yoshinao Shinohara opowie o fenomenie mangi i anime z punktu widzenia przeciętnego Japończyka.

Godz. 22.00
II Spotkanie z Yohinao Shinohara – o życiu codziennym i nie tylko w Japonii
Opis: Yoshinao Shinohara opowie i odpowie na nurtujące nas pytania dotyczące życia codziennego w Japonii.


Sobota – 17 marca

Godz. 10.00
Kobiety okresu Sengoku – Jolanta „Yavii” Leszczak
Matki i córki, żony i kochanki, ninja i trucicielki ...czyli rola japońskich kobiet w średniowiecznej Japonii.

Godz. 11.00
Pałeczkowy savoir vivre – Sylwia „skalamitka” Ryznar
...czyli krótko o tym, jak zachować się przy stole w japońskim domu czy restauracji, aby nie popełnić kulturowego faux-pas.

Godz. 12.00
Warsztaty makijażu gothic/ sweet lolita i vizual kei – Ewa „Arachne” Matląg
Opis: W czasie tej prelekcji omówione zostaną techniczne aspekty wykonania makijażu scenicznego z zastosowaniem kanonów styli street fashion.  Jak również potrzebne przybory do  kosmetyków,  technika aplikacji oraz zostaną przedstawione inne pomocne wskazówki i triki. Dodatkowo zaprezentowane zostaną przykładowe stylizacje ( zdjęcia ). Warsztaty związane są oczywiście z pokazaniem wykonania makijażu na modelach (chętni na sali mile widziani). Zapraszam.

Godz. 13.00
Warsztaty gier japońskich (Hanafuda, Go i Shogi) – Radosław „Radzio” Tyszczuk, Sylwia „skalamitka” Ryznar i Adam „Jeff” Wiśniowski
Opis: Zapraszamy do nauki gry w najpopularniejszą grę strategiczną w Japonii - GO, japońskie szachy - Shogi oraz karcianą grę Yakuzy - Hanafudę.

Godz. 16.00
Film dokumentalny o ślubach w Japonii

Godz. 17.00
Bon Odori – święto zmarłych po japońsku – Dariusz „Hathoo” Zinek, Radosław „Radzio” Tyszczuk, Sylwia „skalamitka” Ryznar, Jolanta „Yavii” Leszczak, Kinga „Iwakito” Kuźniar, Anna „Anciat” Hałoń i Ewa Rejman
Opis: Czy japończycy odwiedzają groby zmarłych? A może obchodzą to święto w zupełnie inny sposób? Krótka historia festiwalu Obon połączona z pokazem tradycyjnego tańca Bon Odori.

Godz. 18.00
Co to jest Penspinning? – Artur „Arti” Nowicki
Opis: Penspinning jest to rodzaj żonglerki kontaktowej, w której używając długopisu lub czegoś kształtem go przypominającego wykonuje się efektowne ewolucje na dłoni i nie tylko. Opowiedziałbym trochę o historii, na czym to polega, o sławnych osobach (mógłbym puścić parę filmików) i nie tylko. Nie jestem do końca pewien bloku i czy to się nadaje, ale jako sport wywodzący się właśnie z Japonii, stwierdziłem, że mógłbym taką prelekcję połączoną z krótkim pokazem przeprowadzić.


Godz. 19.00
Społeczeństwo japońskie – Język – Marcin „Mev” Chludziński
Opis: Pierwsza część panelu „Japończyk w społeczeństwie”. Zaczniemy od języka oraz  jego wypływu na życie Japończyków. Jest to kluczowy element odróżniający japońskie społeczeństwo od innych nacji i dlatego dokładniej wspólnie przyjrzymy się podziałowi na język formalny i nieformalny, znaczeniu honoryfikatorów oraz konkretnych form grzecznościowych. Na tym panelu poznacie arkana uprzejmości w stylu japońskim, ale również sposoby w jakie mieszkańcy Kraju Wschodzącego Słońca wyrażają swoje niezadowolenie, złość, brak sympatii czy niechęć w stosunku do konkretnych osób.

Godz. 20.00
Kendo – Karina „Ryfka” Malinowska

Godz. 21.00
Prelekcja 18+
Aokigahara - las samobójców (i inne historie) – Sylwia „skalamitka” Ryznar
Wiedziałeś, że u podnóża góry Fuji znajduje się gęsty las, z którego mało kto wraca żywy? Mogę ci o nim opowiedzieć, ale pod warunkiem, że masz wystarczająco mocne nerwy. (Uwaga: drastyczne obrazy, tylko dla osób pełnoletnich).


Niedziela – 18 marca

Godz. 10.00
Perełki Nico Nico czyli panel o utaite - Zofia „Zoe” Kensy
Opis: Panel-dyskusja o "piosenkarzach" z Nico Nico, czyli tak zwanych utaite.



Blok konkursowy


Piątek – 16 marca

Godz. 18.00
Konkurs muzyczny – Katarzyna „Nathair” Kliza
Opis: Uwielbiasz słuchać muzyki? Większość utworów rozpoznajesz po pierwszej nutce? Chcesz sprawdzić swoją wiedzę, a może po prostu dobrze się bawić? Jeśli tak, ten konkurs jest dla Ciebie.

Godz. 19.00
Rozpoznawanie OST – Małgorzata „Mixik”  Mik
Opis: Lubisz muzykę z anime? Rozpoznanie charakterystycznych melodii nie sprawia ci problemów? Sprawdzimy to na konkursie! Jednak znajomość samej ścieżki dźwiękowej nie wystarczy.... W końcu ktoś musi ją skomponować do konkretnego tytułu anime... Dasz radę?


Godz. 20.00
Teoretyczno-praktyczny konkurs znajomości Uniwersum Warcraft – Piotr „Ludek” Józefiak

Opis: Jesteś gotowy sprawdzić swoją wiedzę na temat największego uniwersum stworzonego na potrzeby gry komputerowej? Przyjdź i pokaż, że wiesz coś więcej niż ile siły dodaje twoja

błyszcząca siekiera. Ps. Pytania tylko fabularne


Godz. 22.00
Konkurs miecza piankowego – Adam „Jeff” Wiśniowski i Arkadiusz „Xedrick” Kłeczek


Sobota – 17 marzec

Godz. 10.00
Wiedzówka o Dragon Ball'u – Jakub „Arathi” Nowosad i Anna „Maryśka” Stańko

Opis: Mimo, że Toriyama nie rysuje nowych odcinków to saga Dragon Ball jest nadal żywa w sercach fanów. Sprawdzimy jak bardzo. Popytamy Was o to kto kogo zabił i ile razy. Sprawdzimy czy potraficie odtworzyć ataki jak kamehameha czy makankosappo.  Po całym konkursie okaże się kto zwycięży w Tenkaichi Budokai Reunicon.


Godz. 12.00
Rozpoznawanie seiyuu – Małgorzata „Mixik”  Mik
Opis: Masz dobrą pamięć słuchową? Przy każdej lepszej okazji powtarzasz ulubiony tekst, zasłyszany w anime? A może lubisz ze zwyczajnej ciekawości sprawdzać, któż to taki podłożył głos pod Twoje ulubione postaci? Niezależnie od tego, na które z powyższych pytań odpowiedziałeś/aś 'tak' - wpadnij na konkurs i sprawdź się!

Godz. 13.00
Jaki to mundurek? – Milena „Luchianka” Chaciak i Daniel „Korianda” Chołdzyński
Opis: Mundurki japońskie są jednym z najbardziej charakterystycznych elementów anime, których akcja toczy się w szkole. Pamiętasz jak wyglądały? Wiesz, jaką wersję mundurka nosili bohaterowie? Jeśli tak, to weź udział i przekonaj się, że pomysły na mundurki Japończykom nigdy się nie skończą.

Godz. 15.00
Wiedzówka z Kanona ? – Milena „Luchianka” Chaciak
Opis: Smutne dziewczyny w śniegu i ich problemy nie są ci obce? Znasz dżem Akiko czy ,,Łowczynię Demonów''? Wiesz kto mówi uguu i auuu? Jeśli tak przyjdź i zmierz! A może właśnie ty wygrasz?

Godz. 17.00
Turniej Sabacca (wraz z nauką gry) – Rzeszowska Akademia Mocy

Opis: Zapraszamy do zaglądnięcia do najbardziej znanej jaskini hazardu w tej części galaktyki. Zmierz się z innymi szulerami podczas Sabacca, gry, w której Han Solo wygrał Sokoła Milenium (a Lando Calrissian całe Miasto w Chmurach). Na zwycięzców czekają nagrody. Tylko bądź czujny – gracz obok może mieć dodatkowego Asa w rękawie. Turniej będzie poprzedzony nauką, by umożliwić wszystkim graczom poznanie zasad rządzących tą grą na Odległych Rubieżach.

Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za Wookieech wyrywających ramiona w przypadku przegranej.




Godz. 19.00
Wróżkowo -Wybielaczowe Kalambury – Kinga „Iwakito” Kuźniar i Michał „Kais” Marut

Opis: Czy wiesz jak odegrać każdą postać z soul Society, a zachowanie magów z gildii Fairy Tail nie jest ci obce? Zapraszamy trzyosobowe drużyny do sprawdzenia swych.


Godz. 21.30
Konkurs wiedzowy – Rzeszowska Akademia Mocy

Opis: Konkurs dla wszystkich miłośników Star Wars. Zarówno dla tych, którzy znają głównie filmy, jak i dla miłośników Expanded Universe.


Godz. 22:30
Konkurs 18+
A potrafisz tak?? – Michał „Kolas” Kolasa

Opis: Konkurs polegający na wykonywaniu określonych zadań w jak najbardziej odjazdowy i efektowny (nie efektywny) sposób. Jeśli nie boisz się pokazać kto tu rządzi i myślisz, ze masz do zaprezentowania coś czego nie ma nikt inny… to ten konkurs jest dla Ciebie!!!



Niedziela – 18 marca

Godz. 10.00
Hardcorowy Konkurs FilmowyJarosław „Mały Timi” Leśniakowski
Opis: Konkurs polegał by na odgadywaniu tytułów znanych filmów, jednak (tu haczyk) uczestnikom pokazywane były by tylko 5 sekundowe sceny z filmu, same screeny lub wyłącznie 10 sekundowa ścieżka dźwiękowa (w zależności od etapu)  z wybranej przez uczestnika minuty filmu. Numery filmów były by losowane przez uczestników.

Godz. 11.00
Animcowe Criminal Minds – Barbara “Bksik” Michnia
Opis: Lubisz rozwiązywać zagadki? W młodości zawsze zgadywałeś kto w Scoobby Doo jest tym złym i trafiałeś? Do tego twoje ulubione Anime to Death Note? Jeśli tak to przyjdź, porozmawiaj o nim jak i o wielu innych anime kryminalnych. Poznaj nowe tytuły, wytknij błędy, pokaż nam jakie akcje są wg Ciebie przesadzone a na koniec… sprawdź się w serii logicznych zagadek! Zobaczymy, czy jesteś materiałem na prawdziwego detektywa.